Narzędzie HR, które warto znać!

Narzędzia HR, które warto znać!

Technologie na rynku dążą do odciążenia działów HR w wykonywaniu wielu obowiązków umożliwiając dostęp do istotnych danych kadrowych w szybki i łatwy sposób. Zapraszamy do poznania ciekawych aplikacji HR!

Minęły już czasy, gdy rekruter był pozostawiony jedynie ze stertą przesłanych CV. Podobnie ma się sytuacja specjalisty HR, którego zadaniem jest przeanalizowanie kompetencji osób w firmie. Tradycyjne sposoby nadal są szeroko rozpowszechnione, ale komputerowe narzędzia HR coraz częściej zastępują te starsze.

Jakie narzędzia HR okazują się przydatne?

Bardzo długa jest lista obszarów, w których programy stają się przydatne. Zaczyna się od aplikacji, które ułatwiają organizację pracy – takich jak Trello czy Asana – a kończy na testach psychometrycznych. Oprócz tego mamy do dyspozycji programy do prowadzenia ankiet, umawiania spotkań, preselekcji kandydatów oraz automatyzacji rozmów kwalifikacyjnych. Dzisiaj skupimy się jednak na czterech odrębnych zagadnieniach.    Gry rekrutacyjne

Współczesny HR musi skupiać uwagę na psychologii młodych kandydatów, ponieważ jest ich coraz więcej na rynku pracy. Mowa tutaj o pokoleniu tak zwanych millenialsów, czyli osób urodzonych pomiędzy 1980 a 2000 rokiem. Ci młodsi używali smartfona niemal od urodzenia, starsi mieli pod ręką gry komputerowe. 

To właśnie na nich wzorowany był pierwszy program HR tego typu. Kandydat ma w nim do wykonania zadania i musi zmieścić się w określonym czasie. Wszystko przygotowane jest w przystępnej formie – gry rekrutacyjne nawiązują właśnie do rozrywkowych gier na komputer PC.Program HR do aktywnego pozyskiwania kandydatów

Sourcing kandydatów nie polega na czekaniu, aż złożą oni aplikację w postaci CV. Wartościowych pracowników można znaleźć za pomocą chatbotów, wyszukiwarek i wtyczek do przeglądarki. Program HR tego typu potrafi sam wyfiltrować ważne informacje z profilu LinkedIn lub wyszukać adresy e-mail osób pracującej w danej firmie.Portale pracownika

Portale pracownicze są to platformy wewnętrzne, kompatybilne z funkcjonującymi w przedsiębiorstwach systemach kadrowo-płacowych pomagające dotrzeć w łatwy sposób do pracownika z informacją wysłaną za pomocą wiadomości mailowej bądź sms o dobiegającym końca terminie badań lekarskich, uprawnień czy nadchodzących szkoleń np. BHP.
Pracownik za pomocą portalu ma możliwość złożenia wniosku na przykład urlopowego lub sprawdzić jego ilość do wykorzystania.
Takie portale niewątpliwie skracają czas obsługi pracownika tworząc jednocześnie nowoczesny wizerunek pracodawcy.Narzędzia do zarządzania kompetencjami

Miękkie narzędzia HR w rodzaju matrycy kompetencji umożliwiają obrazowanie umiejętności pracowników lub kandydatów. Odbywa się to w przystępny graficzny sposób, co bardzo ułatwia użytkowanie. Przydatna jest także skala, którą można dowolnie definiować. 

Matryca kompetencji jest przykładem narzędzia, które pozwala zoptymalizować procesy HR. Pomaga podjąć decyzję odnośnie przeprowadzenia w firmie szkoleń, redukcji etatu czy oddelegowania pracownika do innego działu. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule: Czym jest matryca kompetencji.

Dodaj komentarz