08-03-2022

HR miękki i twardy


Obecnie praktycznie już każda większa firma posiada dział HR, czyli dział zarządzania zasobami ludzkimi. Potocznie nazywany “prawą ręką szefa” , która nakierowuje go na najlepsze rozwiązania poprawiające jakość życia zawodowego w firmie.

Pracownik HR zajmuje się wieloma aspektami – od spraw rozwojowych po sprawy czysto kadrowe. W znacznie większych firmach, specjaliście do spraw HR zajmują się oddzielnie HR-em miękkim i HR-em twardym. Czym się różnią i co dokładnie oznaczają?

Human resources

Zarządzanie zasobami ludzkimi to bardzo ważny element w strukturze firmy, który mieści się w zakresie zarządzania oraz szeroko pojętej organizacji, w obowiązki, której wchodzą zajmowanie się rekrutacją, zachęcaniem do rozwoju zawodowego, a także zwalniania pracowników.

Specjalista do spraw HR zajmuje się więc głównie działaniami administracyjnymi – obsługa kadrowo-płacowa obejmująca zakres umów o pracę, prowadzenie dokumentacji personalnej czy rozliczanie urlopów, zwolnień lekarskich i zasiłków. Do bezpośrednich obowiązków specjalistów do spraw HR należą również sporządzanie dokumentacji związanej z przebiegiem zatrudnienia, naliczanie wynagrodzeń oraz zgłoszeń do odpowiednich urzędów.

Dział zarządzania zasobami ludzkimi jest pewnego rodzaju pomostem między pracownikami, a ich przełożonymi. Specjalista do spraw HR musi dbać o bardzo dobrą atmosferę w firmie i wychwytywać wszelkie jej potencjalne problemy. To nie tylko rekrutacja kandydatów na nowe stanowisko, pomaganie w zarządzaniu firmą. Dział HR’u dba o to, aby każdy pracownik znał swoje prawa, a cała praca przebiegała zgodnie z prawem.  Ponadto w zależności od firmy, pracownik HR pełni wiele ról, z których na co dzień często nie zdajemy sobie sprawę.

HR miękki

Jak przedstawiliśmy, pracownik HR ma bardzo szeroki zakres obowiązków, dlatego pracownicy tego działu muszą posiadać umiejętności z wielu dziedzin. Poza odpowiednim wykształceniem, ważna jest również dodatkowa wiedza z psychologii, socjologii czy samych finansów i ekonomii. W zależności od predyspozycji, pracownik HR powinien być przyporządkowany do HR miękkiego lub HR twardego.

HR miękki związany jest ze wszystkim co nazywamy jakością pracy naszych pracowników. Poczynając od zadbania o to, aby każde stanowisko obejmowała osoba najbardziej na niej odpowiednia. Dlatego do HR miękkiego m.in. należy zajmowanie się rekrutacją i wyborem kandydatów.

Do HR miękkie należą również wszystkie zadania zachęcające do rozwoju zawodowego pracowników. Specjaliści do spraw HR obserwująć co motywuje pracowników, a co może poprawić efektywność ich pracy. HR miękki to szeroko pojęte dbanie o dobrą atmosferę w firmie i pomoc w jak najlepszym jej prowadzeniu. Do HR miękkiego należą więc także oceny pracownicze oraz projektowanie ścieżek kariery zawodowej pracowników.

HR twardy

HR twardy nieco różni się od HR miękkiego – specjaliści tego działu zajmują się przede wszystkim zadaniami związanymi z kadrą, administracją i płacami. Jest to zajmowanie się podpisywanie umów, sprawdzaniem dokumentów i wszelkich spraw formalnych względem zgodności z prawem, a także wyliczanie wynagrodzeń oraz wszelkiego rodzaju formalnościami związanymi z urlopami i dniami wolnymi od pracy.

HR twardy wyróżnia się (względem HR miękkiego) umiejętnościami pracy na specjalnych oprogramowaniach i wiedzą na temat prawa.

Do obowiązków specjalisty do spraw HR twardego należą również regularne szkolenia swoich umiejętności z zakresu przepisów prawnych i spraw księgowych oraz kadrowo-płacowych, z którymi muszą być stale na bieżąco.

Do HR twardego należy również: wszelkie formalności dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę, wystawianie świadectw pracy, przygotowywanie i prowadzenie nadzoru nad aktami osobowymi, rozliczanie firmy z wszelkimi urzędami czy Współpracowanie z urzędami i instytucjami państwowymi.

Praca w dziale HR bez względu na specyfikację czy na HR miękki czy twardy to tak naprawdę współpraca z wieloma działami od księgowości po administracje. Niezależnie od wielkości firmy, praca w branży HR jest jedną z najważniejszych stanowisk pracy.

Przeczytaj inne teksty na naszym blogu!

Odwiedź SkillBox na Facebooku!

Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.

Odwiedź nas na:

Facebook

LinekdIn

TikTok

YouTube

Mamy dla Ciebie prezent!

Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.