25-09-2022

Jak budować relację z klientem?


Relacje z klientem powinny być fundamentem każdej firmy- ale czy wiesz, jak je zbudować?

Znalezienie i zrozumienie klienta wymaga nie lada wysiłku dlatego też utrzymanie relacji jest bardzo ważnym elementem szczególnie teraz kiedy w każdej dziedzinie jest duża konkurencyjność i niezadowolony klient szybko znajdzie przedstawiciela/partnera biznesowego tam, gdzie otrzyma to co potrzebuje i w formie najlepszej dla niego.

Więzi z klientem oparte są na lojalności i satysfakcji – ale jak to osiągnąć?

  1. Potęga słów: dziękuję i przepraszam. – bycie uprzejmym i kulturalnym to numer 1 w budowaniu jakichkolwiek relacji
  2. Sprzedaż bez sprzedaży. Budowanie relacji z klientem to przede wszystkim zrozumienie jego problemu i dopiero finalnie — oferowanie narzędzia, które te problemy rozwiązuje.
  3. Budujmy nieformalne relacje z klientami – nie samym produktem żyje człowiek. `Warto nawiązać z klientem rozmowę na tematy z dziedziny jego biznesu. Dzięki temu nie tylko zbudujemy nieformalną relację, ale też poznamy naszego klienta lepiej i będziemy mogli efektywniej dostosować produkt do jego potrzeb
  4. Próbuj docierać do klientów nietypowymi kanałami. Najbardziej popularnym kanałem komunikacji biznesowej jest e-mail. Dlatego warto czasem użyć innych kanałów jak LinkedIn, Messenger na Facebooku, rozmowa telefoniczna.
  5. Mów językiem korzyści. Kto jak nie Ty zna lepiej Twój produkt i wie, co on potrafi – teraz tę wiedzę należy przekazać klientowi. Fraza „ jest to najlepsze oprogramowanie w dziedzinie HR” nie mówi o korzyściach. Może i jest to najlepszy produkt, ale co on da klientowi?
  6. Bądź elastyczny. Nie zawsze jest tylko czarne i białe. Czasem warto zrobić mały ukłon w stronę klienta.
  7. Oferuj pomoc – consulting jest bardzo ważny – obojętnie w jakiej branży by się nie pracowało. Dla klientów istotna jest świadomość, że jest ktoś, kto odpowie im na pytania i razem będzie szukał rozwiązań.
  8. Pamiętaj o uśmiechu. Obojętnie czy to w spotkaniach face-to-face (online/offline) czy mailach. Nawet rozmawiając przez telefon „słychać” czy ktoś się uśmiecha, czy nie. W przyjaznej, aczkolwiek ciągle profesjonalnej rozmowie pozytywna relacja z klientem się utwardza.

Powyższe punkty nie tylko zdadzą egzamin w relacji z klientem, ale równie dobrze się sprawdzają w relacji pracodawca-pracownik czy też w relacjach osobistych.

Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy zarządzaniu zespołem oraz przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.

Odwiedź nas na:

Facebook

LinekdIn

TikTok

YouTube

Mamy dla Ciebie prezent!

Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.