Jak monitorować postępy i produktywność pracowników?
Produktywność to modne w ostatnim czasie słowo, które wielu z nas używa jako miernik sukcesu. Czym rzeczywiście jest i jakie ma znaczenie dla rozwoju firmy? Jak zmierzyć jej wskaźnik u pracowników? Oto kilka ciekawych sposobów i konkretnych narzędzi.
Produktywność – czym jest i jakie ma znaczenie?
Wydaje się, że dzisiejsze czasy zdominował kult produktywności. Od mediów społecznościowych pozwalających dzielić się osiągnięciami po narzędzia mierzące produktywność – wielu z nas dąży dziś do jak najbardziej intensywnego i skutecznego wykorzystania czasu. Co tak naprawdę oznacza w ogóle produktywność? Czy – i jeśli tak, dlaczego – ma znaczenie w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa? Encyklopedia Zarządzania definiuje produktywność jako ,,stosunek ilości wytworzonej oraz sprzedanej produkcji do ilości wykorzystywanych lub zużytych zasobów wejściowych’’. Inne źródła definiują ją także jako sposób wykorzystywania czasu – miarę tego, na co ten czas przeznaczamy.
Bycie produktywnym to ideał, do którego dążymy – każdy z nas oddzielnie, a także jako cała organizacja. Produktywność rozumiana jako ilość zadań wykonanych w określonym przedziale czasu nie zawsze jest dobrą miarą. Nie będzie miała zastosowania np. w sztuce czy innych dziedzinach wymagających kreatywności. Dla wielu menedżerów i osób na stanowiskach kierowniczych stanowi jednak stosunkowo prostą i skuteczną metodę na zbadanie aktywności pracowników. Bez niej bardzo ciężko ocenić, kto i jak wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jak sprawdzić produktywność i postępy pracowników?
Zdefiniuj, czym jest produktywność dla Twojej działalności
To pierwszy krok na drodze do ,,produktywnego’’ zespołu. Każda branża jest inna. Posiada swoje własne potrzeby i własną specyfikę. Nie ma jednego sposobu na mierzenie produktywności i postępów pracowników – to zależy od celu, jaki chcesz osiągnąć. Zastanów się, na czym zależy Ci najbardziej w konkretnym momencie i okolicznościach. Na liczbie dokonanych przez pracowników konwersji? Na realnych wynikach sprzedaży? Na zwiększeniu rozpoznawalności i świadomości marki? A może na kreatywnych rozwiązaniach, których nie da się przeliczyć na czas? Nie wszystkich pracowników i nie zawsze będziesz mierzyć jedną miarą – dlatego właśnie warto poddawać własną definicję ,,produktywności’’ w wątpliwość i zastanawiać się, co będzie znaczyła na różnych etapach funkcjonowania biznesu.
Postaw na feedback
Kultura oparta na feedbacku to jeden z najskuteczniejszych sposobów na stworzenie zdrowej dynamiki w firmie. Obustronny feedback pozwala na bieżąco analizować problemy i postępy pracowników, w efekcie dając możliwość wprowadzania koniecznych zmian. To system, w którym obie strony słuchają siebie nawzajem i poznają swoje potrzeby. Większość firm stosuje feedback zdecydowanie za rzadko – najczęściej podczas oceny rocznej lub innych tego typu inicjatyw. System miesięczny lub oparty na kwartale sprawdzi się zdecydowanie lepiej – i da Ci lepszy ogląd na aktualną sytuację.
Skup się na jakości, a nie ilości
Wzrost zainteresowania pracą zdalną doprowadził do zwiększonego monitoringu czasu, który pracownicy spędzają w biurowych systemach. I choć obawa o marnotrawienie czasu przez pracowników zdalnych jest uzasadniona, to warto jednak pamiętać, że nie wszystko da się zmierzyć ilością poświęconego czasu. Czas spędzony przy klawiaturze czy kamerce nie jest wyznacznikiem produktywności. W ocenie pracowników staraj się zwracać uwagę na rezultaty ich pracy, biorąc pod uwagę wyznaczone wcześniej cele.
Skorzystaj z oprogramowania
Dzięki rozwojowi technologii monitorowanie produktywności pracowników jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Oprócz wspomnianych wyżej wskazówek pomogą Ci w tym konkretne narzędzia w postaci programów online i offline, które możesz zainstalować na sprzęcie firmowym. Wśród programów dostępnych na rynku znajdują się zarówno bardzo podstawowe – które zajmują się jedynie odliczaniem czasu pracy – jak i te bardziej zaawansowane, które pomagają także w organizacji pracy. Do takich należą m.in. Hubstaff, Activtrak, Time Doctor czy Desk Time.
Ciekawym rozwiązaniem jest również narzędzie SkillBox, które kompleksowo zbiera kompetencje, umiejętności i efekty Twoich pracowników w jednym miejscu. SkillBox to matryca kompetencji, która doskonale optymalizuje procesy HR w firmie, odpowiadając na realne potrzeby pracodawców i osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. SkillBox uprasza proces oceny pracowników, sporządzając raporty, analizy, dokumenty i systemy okres ocenowych. To cenne narzędzie, które pomaga nie tylko w śledzeniu postępów i produktywności pracowników, ale także całym zarządzaniu HR-ami.
Praca w dużym zespole wymaga monitorowania postępów i aktywności pracowników. Dzięki niej zyskujesz wiedzę na temat działania całej organizacji. Powyższe wskazówki i narzędzia pozwolą Ci ją zgromadzić w szybki i łatwy sposób.
Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.
Odwiedź nas na:
Mamy dla Ciebie prezent!
Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.