20-01-2022

Motywowanie pracowników – jak robić to dobrze?


Bezsprzecznie to właśnie rozwinięty system motywacji pracowników jest czynnikiem rozwijającym firmę. Nie da się przecież ukryć, że prowadzenie udanego przedsiębiorstwa w ogromnej części zależy od zaangażowania osób w nim pracujących w powierzone zadania i obowiązki. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób efektywnie motywować pracowników, aby wzmocnić ich aktywność w pracy.

Czym jest motywowanie pozytywne i jak go używać?

Wyróżniamy zarówno motywację pozytywną, jak i negatywną. Niemniej jednak wielu specjalistów do spraw HR uważa, że najlepszym sposobem, aby zmotywować pracownika do efektywnego wykonywania swoich obowiązków lepiej stosować ten pierwszy rodzaj, ponieważ jest on bardziej skuteczny. Motywowaniem pozytywnym może być finansowa lub pozapłacowa zachęta. Do motywacji finansowej należą nagrody pieniężne, podwyżki czy też premie uznaniowe. Jeżeli natomiast chodzi o drugi rodzaj zachęty, to należą do niego między innymi takie rzeczy jak pakiet multisport, darmowe bilety do kina czy teatru, wyjazdy oraz spotkania integracyjne, liczne zniżki na produkty firmowe, a także dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe.

Wykorzystując motywowanie, pracodawca jest w stanie zyskać lojalnych, oddanych i produktywnych pracowników, którzy będą lubić swoją pracę, co przełoży się na liczne zyski. Pamiętaj jednak, aby motywatory były w odpowiedni sposób dobrane do konkretnego pracownika – każdy człowiek jest inny. Ponadto ogromnym plusem firmy, która stosuje liczne zabiegi zachęcające jest jej wizerunek. Niemniej jednak dobry wizerunek firmy oraz produktywni pracownicy utrzymają się tylko i wyłącznie jeżeli zabiegi motywacyjne będą długotrwale i konsekwentnie stosowane. Najlepiej będzie starannie i dokładnie rozplanować system nagród, tak aby były one w miarę regularne, a jednocześnie, by nie pojawiały się zbyt często. Pamiętaj również, aby sprawiedliwie wynagradzać pracowników, tak aby żaden z nich nie czuł się niedoceniony.

Motywowanie negatywne – czy lepiej go unikać?

W przeciwieństwie do motywacji pozytywnej, negatywna polega na stymulacji pracowników poprzez stwarzania stresowych sytuacji. Takimi sytuacjami są na przykład:

  • groźba utraty pracy,
  • straszenie, że pensja pracownika się zmniejszy,
  • zagrożenie degradacją stanowiska.

Taki sposób motywowania rzadko jest skuteczny, ponieważ niewiele osób jest w stanie efektywnie wykonywać swoje obowiązki w tak silnym stresie. Motywowanie negatywne może natomiast wywołać wiele ujemnych sytuacji, takich, jak pogorszenie atmosfery w pracy, spadek kreatywności, czy obniżenie poczucia własnej wartości u pracowników. Jeżeli zatrudniony będzie obawiał się, że straci pracę, to najprawdopodobniej będzie robił wszystko, aby ją utrzymać zamiast rozwijać swoje umiejętności i angażować się w rozwój firmy.

Motywacja bez użycia środków finansowych – czy działa?

Jeżeli Twoja firma nie ma na ten moment zbyt dużych nakładów finansowych, bądź po prostu nie może sobie pozwolić na nagradzanie za pomocą pieniędzy – motywacja pozapłacowa również jest w stanie wzmocnić zaangażowanie osób zatrudnionych w wykonywaną pracę. Nie da się ukryć, że pracownikom nie zależy wyłącznie na korzyściach finansowych, mamy bowiem również potrzeby szacunku, uznania oraz samorealizacji. Czasem wystarczy powiedzieć pracownikom, że ich praca ma duże znaczenia dla rozwoju firmy. Nie można jednak zapominać o aspektach finansowych, ponieważ najlepszym połączeniem, które stworzy idealną atmosferę pracy dla pracownika jest motywowanie go za pomocą finansów oraz elementów pozapłacowych. Przykładami motywacji, która nie opiera się na finansach są:

  • publiczna pochwała i aprobata – pracownik, który zostanie zauważony przez przełożonego z pewnością poczuje dumę oraz doda mu to motywacji do pracy, aby znów zostać w taki sposób wyróżnionym;
  • informacja zwrotne – jest to bardzo ważne dla zatrudnionych. Dzięki temu pracownik będzie wiedział nad jaką częścią swojej pracy musi bardziej popracować, a jaką wykonuje dobrze;
  • możliwość wykazania się – jeżeli pracodawca da swoim pracownikom możliwość uczestnictwa w rozwoju firmy, ten z pewnością to doceni, a jego wartość wzrośnie;
  • rozwój  kompetencji – każdy zatrudniony doceni to, że jego przełożony widzi w nim wartościowego pracownika i zapewnia mu możliwości rozwoju. Dobrym pomysłem będą kursy grupowe dla określonej części załogi firmy, dzięki czemu pracownicy nie tylko będą mogli podnieść swoje kompetencje, ale i zintegrować się z zespołem, co poprawi jakość atmosfery w przedsiębiorstwie. Należy pamiętać, że stosunki między pracownikami mają ogromny wpływ na samą firmę, ponieważ każdy woli pracować w przyjaznym miejscu, gdzie czuje doceniony i zauważony.

Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.

Odwiedź nas na:

Facebook

LinekdIn

TikTok

YouTube

Mamy dla Ciebie prezent!

Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.