20-01-2022

Stres cyfrowy i jego wpływ na produktywność


W obecnych czasach technologia towarzyszy nam niemalże w każdej dziedzinie życia. Szeroki dostęp do internetu, smartfonu czy laptopa powoduje, że za pomocą jednego przycisku jesteśmy w stanie sprawdzić niemalże każdą informację, wykonać telefon, wysłać e-maila czy zrobić zakupy. Niestety tak szeroki dostęp do technologii, pomimo wielu zalet ma również szereg minusów, takich jak uzależnienie od telefonu oraz wysoki poziom stres, podczas gdy nie możemy z niego chwilowo skorzystać.

Czym jest stres cyfrowy?

Podczas korzystania z technologii cyfrowej, social mediów i aplikacji często pojawia się stres cyfrowy. Czynniki stresogenne, które są wywoływane przez technologię to:

  • przebodźcowanie, które jest wywołane nadmiarem dostarczonych informacji;
  • zbyt dużo liczba zadań, które są wykonywane jednocześnie;
  • praca zdalna, która wymaga ciągłej aktywności człowieka, przez co często trudno o przerwę;
  • zbyt duży i powszechny dostęp do aplikacji oraz serwisów informacyjnych.

Dlaczego technologia cyfrowa wywołuje aż taki stres?

Szeroko pojęta technologia daje nam możliwość dotarcia do szerokiej ilości informacji, które mózg człowieka musi potem przetworzyć. To właśnie przebodźcowanie powoduje trudności w realizacji zarówno obowiązków służbowych – produktywność zdecydowanie spada, jak i prywatnych. Czy wiesz, że z powodu stresu cyfrowego zwiększa się liczba zwolnień lekarskich? Natomiast efektywność, zaangażowanie i kreatywność pracowników ulega zmniejszeniu. Najważniejsze czynniki, które powodują, że w ogóle technologia jest stresująca to:

  1. Dystraktory – są nimi aplikacje, maile, komunikatory, serwisy społecznościowe. To przez nie trudniej jest nam się skupić na powierzonym zadaniu, zakłócają one również nasz spokój.
  2. Przeciążenie spowodowane nadmiarem informacji – w związku ze zbyt częstym otrzymywaniem informacji, które są krótkie oraz chaotyczne, przez co nasze myślenie linearne staje się zakłócone. W związku z tym koncentracja człowieka jest znacznie zaburzona, trudniej jest nam się skupić, ponadto częściej stosujemy skróty myślowe.
  3. Dekoncentracja – korzystanie z telefonu wiąże się ze częstymi wibracjami, dźwiękami oraz powiadomieniami. Sprawia to, że stajemy się bardziej rozproszeni, nasza produktywność ulega obniżeniu, stajemy się też mniej kreatywni. Ponadto badania potwierdziły, że umiejętności kognitywne u człowieka, który regularnie korzysta z technologii cyfrowej pogarszają się, a  co za tym idzie, pogarsza się nasza pamięć oraz mniejsza zdolność do nauki.

Jakie konsekwencje niesie za sobą nadużywanie technologii cyfrowej?

Zgodnie z raportem “Bezpieczeństwo Pracy w Polsce””, który ujrzał światło dzienne w 2019 roku, aż ponad czterdzieści procent pracowników w Polsce odczuwa stres cyfrowy. To właśnie technologia cyfrowa stoi za odczuwaniem presji, obniżeniem nastroju,  mniejszą produktywnością oraz gorszym zaangażowaniem w powierzone zadanie. Niewątpliwie należy pamiętać o tym, że technologia ma szereg zalet – pomaga nam w realizacji zarówno obowiązków zawodowych oraz prywatnych. Niemniej jednak, warto dbać o to, aby jej ni nadużywać.

Jak poradzić sobie ze stresem cyfrowym?

Jeżeli zauważyłeś, że i Ty cierpisz na powszechny już stres cyfrowy to warto wprowadzić w życie kilka zasad. Po pierwsze naucz się rozpoznawać swoje stresory. Można to zrobić za pomocą wypisania swoich nawyków, a następnie zastanowieniem się, które z nich wiążą się ze stresem. Kolejną zasadą jest wyłączanie służbowego kontaktu po godzinach pracy. Pamiętaj jednak, aby najpierw uprzedzić swoich współpracowników, że w danych godzinach będziesz poza zasięgiem. Jeżeli jednak musi być z Tobą kontakt – nie sprawdzaj poczty co kilka minut, daj sobie odpocząć. Pamiętaj też, aby nie instalować na swoim telefonie każdej przypadkowo znalezionej aplikacji,  warto tutaj trzymać się zasady mniej znaczy więcej. W obecnych czasach czujemy presję nadążania za każdą aplikacją, która powstaje, niemniej , w przypadku, gdy czujesz, że dana aplikacja Ci się nie przyda – nie powinieneś jej instalować. Warto korzystać tylko z przydatnych aplikacji, które nie wywołują w nas stresu. Następną zasadą, która pomoże w ograniczeniu cyfrowego stresu jest nie korzystanie z technologii cyfrowej na minimum godzinę przed snem. Korzystanie na przykład telefonu tuż przed snem stymuluje nasz mózg, który nie potrafi się odpowiednio wyciszyć i nastroić przed snem. Ponadto niebieskie światło, które jest produkowane przez telefony zmniejsza produkcję melatoniny, co bezpośrednio powoduje problemy z zaśnięciem. Ważne jest również robienie sobie chociaż jednego dnia w tygodniu, w którym ograniczymy korzystanie z technologii do niezbędnego minimum. Dzięki temu nasz mózg odpocznie, co z pewnością pobudzi go do większej produktywności w pozostałe dni tygodnia.

Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.

Odwiedź nas na:

Facebook

LinekdIn

TikTok

YouTube

Mamy dla Ciebie prezent!

Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.