08-03-2022

Trendy i wyzwania HR na 2022 rok


Rok 2022 przyniósł wiele wyzwań HR dla firm i ich pracowników w tym wyjątkowo trudnym czasie. Sprawdź, jakie z nich stały się już pewnego rodzaju trendami naszej nowej rzeczywistości.

Trendy HR na 2022 rok

Trendy HR na 2022 rok koncentrują się wokół reorganizacji nowych systemów pracy – pracy zdalnej czy też pracy hybrydowej. Praca z biura wiązać się będzie już chyba na długo z większymi lub mniejszymi obostrzeniami. Pytanie tylko jaki model wybrać i wprowadzić w życie swojej organizacji? Ponieważ niezależnie od wszelkich dodatkowych zmian m.in. w przepisach prawa podatkowego – najwięcej zmian nastało właśnie wokół (zarządzania) modelem pracy.

Praca hybrydowa czy zdalna ?

Model pracy czasu pandemii to najczęściej zmiana podejścia do pracy i systemu funkcjonowania firmy. Każda z branż miała za zadanie zagwarantować jak najwyższe bezpieczeństwo swoim pracownikom. W konsekwencji tych działań firmy decydowały się na pracę zdalną lub hybrydową.

Praca zdalna

Praca zdalna zmieniła w ludziach postrzeganie swojej pracowniczej codzienności. A czas pandemii i zapadających lockdown-ów  uzmysłowił każdemu, jak ważne jest zachowanie jak najwyższego bezpieczeństwa i jak najlepszego balansu między życiem zawodowym, a prywatnym.

Dbanie o jak najlepsze zadowolenie pracowników stało się najważniejszą wartością i dobrem kluczowym. A sprostanie tym nowym wymaganiom rynku pracy było nie tylko obowiązkiem, ale i wizytówką firm.

Praca hybrydowa

Praca hybrydowa z kolei, to dla wielu firm zupełnie nowy model, którego nie planowali praktykować przez najbliższy czas. Jednak to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy pracą zdalną, a pracą w tradycyjnej formie. Model hybrydowy pozwala sprawdzić skuteczność pracy pracowników przez firmę, ale i samych pracowników przez siebie podczas samodzielnej organizacji pracy w zaciszu domowym. Praca hybrydowa dopasowywana jest w różnych formach: np. 1-2 dni pracy w biurze + 3-4 dni pracy zdalnej. Wiele firm decyduje się również  na postępujące stopniowe przechodzenia z pracy biurowej na całkowitą pracą zdalną.

Z punktu widzenia zarządzania firmą oznacza to w obu przypadkach mniejszą możliwość kontrolowania pracowników oraz konieczność zmiany modeli kierowania ludźmi. Zmniejszają się jednak również znacznie koszty utrzymania biura i dodatkowego wsparcia finansowego pracowników, w przypadku dojazdów do pracy. Praca w systemie zdalnym lub hybrydowym wiąże się również większym ryzykiem wysokiej rotacji pracowników, a za tym idzie, wzrostem kosztów rekrutacji.

HR  – nowe narzędzia

Wprowadzenie nowego systemu pracy motywuje również do wdrożenia nowych narzędzi typu HR, które pomogą w efektywniejszy sposób monitorować efetktywność pracowników oraz ich potrzeby. Jeśli szukasz narzędzi, które Ci w tym pomogą zajrzyj do jednego z postów na naszym blogu.

Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.

Odwiedź nas na:

Facebook

LinekdIn

TikTok

YouTube

Mamy dla Ciebie prezent!

Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.