30-11-2021

 Webinar – nowy wymiar szkolenia pracowników


Czym jest webinar? Powszechnie określany również jako webinarium, jest popularną wersją seminarium w wydaniu online. Najczęściej ma charakter edukacyjny, szkoleniowy lub informacyjny. Jako nowy kanał przekazywania informacji zyskał na popularności w momencie przejścia firm na pracę zdalną. Dynamiczne zmiany, którym uległy platformy e-learningu, a także platformy streamingowe przyczyniły się do rozpowszechnienia webinaru jako nowoczesnej metody szkoleniowej. Dostęp do wiedzy jest prostszy niż kiedykolwiek.

Dlaczego webinar zasługuje na zainteresowanie pracodawców? Argumentem przemawiającym za wdrożeniem takiego rozwiązania w firmie jest zmiana generacyjna na rynku pracy. Nowe pokolenie pracowników przykłada dużą wagę do możliwości nauki i rozwoju w miejscu pracy. Szanse rozwoju, zaraz po benefitach, są przedstawiane przez kandydatów jako argument decydujący o podjęciu pracy w danym przedsiębiorstwie

Jaki sekret kryje się za popularnością webinarów?

Zalety webinaru

Seminaria internetowe posiadają wiele atutów. Do niektórych z nich zaliczyć należy: praktyczność – wygodny dostęp do materiałów z dowolnego miejsca, duży wybór wykładów o szerokim spektrum specjalizacji, a także interaktywność. Ponadto, do listy dopisać możemy optymalizację czasu wymiany informacji.

Webinary umożliwiają uczestnictwo w szkoleniu nieograniczonej liczbie użytkowników. Podczas jego trwania mają oni możliwość wzięcia aktywnego udziału w seminarium, w tym również zadawania pytań prowadzącemu. Jeżeli zdecydujemy się na nagrywanie szkolenia, zapisany materiał pozostanie dostępny nawet po zakończeniu transmisji live. Do jego udostępnienia możemy użyć firmowej witryny lub popularnych platform zewnętrznych, np. YouTube. W zależności od potrzeb i celów możemy udostępnić go wszystkim użytkownikom sieci lub wybranej grupie – np. pracownikom firmy.

Webinar daje szansę na przekazanie zbioru istotnych informacji na odległość, a co za tym idzie generuje szereg oszczędności w budżecie firmy, związanych m.in. z brakiem konieczności oddelegowania pracowników w podróż służbową lub konieczności wynajęcia sali konferencyjnej.

Nowe możliwości dla działu HR

Rynek technologiczny oferuje wiele narzędzi i rozwiązań, które mają za zadanie usprawnić pracę działów zarządzania zasobami ludzkimi. Nagrywanie webinarów jest tylko jednym ze sposobów na efektywniejszą pracę menadżerów i szkoleniowców.

Webinar to doskonała metoda sprawnego przeprowadzania nie tylko szkoleń, lecz również procesu onboarding’u. Należy pamiętać, że większe firmy to również większa rotacja pracowników i dynamicznie zmieniające się środowisko pracy. W celu sprawniejszego wdrożenia nowych pracowników do tego środowiska, warto skorzystać z platform online. Za ich pomocą możliwy jest kontakt, przeprowadzenie szkoleń oraz sprawdzenie zdobytej przez pracownika wiedzy (poprzez testy online). Pracownicy HR i kierownicy zespołów zaoszczędzą w ten sposób dużo czasu. Prowadzenie bazy webinarów w chmurze zapewnia to stały dostęp do materiałów szkoleniowych.

 

Jak webinary rewolucjonizują biznes?  

Webinary pozytywnie wpływają na wiele płaszczyzn prowadzenia biznesu. Są optymalnym kanałem przekazywania najistotniejszych informacji. Umożliwiają bezpośredni kontakt z odbiorcą i dostosowanie przekazywanej treści w czasie rzeczywistym. Wpływa to na wzrost zaangażowania wśród odbiorców. W zależności od branży, w której działamy, mogą to być pracownicy naszej firmy lub klienci.

Seminaria internetowe pomagają biznesom zwiększać zasięgi oraz świadomość marki. Prowadzenie seminarium lub udział kadry pracowniczej w webinarze, korzystnie wpływa również na wizerunek firmy. Prowadząc szkolenia online może ona zyskać miano eksperta w dziedzinie swojej działalności. Pracownicy natomiast otrzymują szansę na podniesienie swoich kompetencji i wypracowanie nowego zestawu umiejętności miękkich.

Rozwój przemysłu i technologii generuje potrzebę ciągłego poszerzania wiedzy oraz podnoszenia kwalifikacji. By móc utrzymać silną pozycję na rynku, firmy inwestują w doszkalanie swojej kadry pracowniczej. Załoga wyposażona w niezbędne umiejętności oraz wiedzę osiąga wyższe wyniki, pracuje efektywniej i popełnia mniej błędów. Również pracownicy są bardziej skłonni związać swoją przyszłość z firmą, której zależy na ich rozwoju.

Nasz zespół specjalistów również dzieli się swoją wiedzą na tematy związane z kapitałem ludzkim w firmie. Odwiedzając nasz kanał na YouTube, poznacie bliżej narzędzie, którym jest SkillBox oraz dowiecie się o kluczowych kompetencjach pracowników.

Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.

Odwiedź nas na:

Facebook

LinekdIn

TikTok

YouTube

Mamy dla Ciebie prezent!

Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.