10-12-2021

Ocena roczna pracownika – jak ją wykonać?


 

Co zrobić aby Ocena roczna pracownika była odpowiednio wykonana?

Prawidłowa ocena kompetencji nie należy do najprostszych zadań, ale nie musi być również przykrą koniecznością. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby dokonać oceny, która zawrze w sobie mocne i słabe strony pracownika i ułatwi ustalenie celów oraz przyszłej ścieżki rozwoju.

Ocena roczna pracownika to ważny moment w firmie, który może zadziałać jako silny motywacyjny element, zapewnić feedback niezbędny do ustalenia nowych planów i dążeń. Ocena roczna może być nawet silną zachętą dla pracownika do pozostania w Twojej firmie, gdyż wskaże mu nowe szanse i kierunki. Jak przeprowadzić ją prawidłowo?

1. Zastanów się, jakie są cele Twojego przedsiębiorstwa

Ważne, aby dokonywać oceny, mając w pamięci główne cele i wyzwania, przed jakimi stoi przedsiębiorstwo. Zastanów się, dlaczego dokonujesz tej oceny? Jakie aspekty będą w niej kluczowe? Które umiejętności, jakie kwalifikacje, zarówno twarde jak i miękkie, są najważniejsze dla Twojej firmy? Mając jasno sprecyzowane oczekiwania oraz założenia znacznie łatwiej będzie dokonać oceny, która jest obiektywna.

2. Ustal odpowiednie kryteria

Jak powyżej, ważne abyś ustalił odpowiednie kryteria oceny odpowiadające celom i założeniom firmy. Do najczęściej ocenianych i uniwersalnych kryteriów należą jednak takie elementy jak: organizacja pracy, samodzielność, terminowość czy też komunikacja w zespole. Są to umiejętności, które liczą się w niemal każdym miejscu pracy. Należy jednak wziąć również pod uwagę posiadaną wiedzę oraz umiejętności w danej branży czy dziale.

3. Sprawdź poprzednie oceny

Warto zajrzeć do poprzednio wystawianych ocen, aby móc porównać wcześniejszy performance pracownika z jego obecną pracą. Czy pracownik rozwinął się w ciągu tego roku? W jakich aspektach jeszcze sobie nie radzi lub też co pozostaje jego słabszą stroną? Czy osoba dalej jest zmotywowana i chętna do pracy, czy może jej rozwój pracowniczy został zaniedbany? Sprawdzenie uprzednio spisanych informacji pomoże nam w dokonaniu kompleksowej, pełnej oceny.

 

4. Oceniaj na bieżąco

Znacznie łatwiej będzie Ci dokonać oceny rocznej, jeśli w ciągu całego roku będziesz notować najważniejsze wydarzenia, które odbyły się z udziałem pracownika czy jego osiągnięcia. W tym może pomóc Ci Skillbox, który umożliwia dodawanie krótkich opinii o pracowniku na bieżąco. Dzięki Skillboxowi wszelkie umiejętności, kompetencje, kwalifikacje oraz uprawnienia danego pracownika, dostęp do ocen poszczególnych umiejętności będziesz miał pod ręką. Nasza Matryca Kompetencji to narzędzie, dzięki któremu pozbędziesz się skomplikowanych tabel w Excelu – wszelkie niezbędne dla HRowca funkcje zostają zgromadzone w jednym programie. To także niezwykle przydatne narzędzie, kiedy potrzebujesz szybkiego zastępstwa danej osoby bądź przygotowania aktualnego raportu na temat swoich pracowników.

5. Przeprowadź rozmowę z pracownikiem

Jeśli masz możliwość, warto, abyś przeprowadził rozmowę, w której omówisz ocenę z pracownikiem. Podczas rozmowy możesz uzasadnić ocenę, pokazać na konkretnych przykładach, w jakich momentach widać poszczególne silne strony pracownika lub też nad czym powinien on pracować. Łatwiej ci będzie także zrozumieć oczekiwania osoby pracującej czy też ustalić wspólnie ścieżkę rozwoju. Pamiętaj, że jasna i spójna komunikacja to absolutna podstawa w ocenie pracownika.

Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.

Odwiedź nas na:

Facebook

LinekdIn

TikTok

YouTube

Mamy dla Ciebie prezent!

Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.