Dlaczego warto zautomatyzować proces ocen okresowych?
Ocena okresowa to ważne narzędzie motywacji i monitorowania postępów pracowników. Dzięki niej dajemy naszym podwładnym szansę na rozwój i polepszanie wyników pracy. Sprawdź, jakie narzędzia pozwalają zautomatyzować proces ocen okresowych i dlaczego warto po nie sięgnąć.
Okresowa ocena pracownika – dlaczego ma znaczenie?
Ocena okresowa pracownika to proces, który odbywa się regularnie w ustalonych wcześniej odstępach czasu i pozwala określić postępy oraz produktywność zatrudnionych w firmie. Choć stosowana zazwyczaj w dużych korporacjach, może stanowić bardzo interesujące i pomocne narzędzie także i dla mniejszych przedsiębiorstw. Umiejętnie dobrana, pokazuje silne i mocne strony pracowników, otwierając drogę do rozwiązywania problemów i rozwijania kompetencji zespołu.
Na tym właśnie polega największa siła oceny okresowej – pozwala na lepsze poznanie zespołu i lepsze zrozumienie jego zmagań, które w konsekwencji prowadzi do silniejszej relacji na poziomie pracodawca-pracownik. Z bardziej praktycznego punktu widzenia, ocena okresowa daje również możliwość do sprawdzenia, którzy pracownicy zwyczajnie sprawdzają się na swoich stanowiskach, a którzy nie.
Ocena 90°, 180°, 270° i 360° – czym się od siebie różnią?
Ocena okresowa może odbywać się na różne sposoby. Oto kilka najpopularniejszych:
- Ocena 90° – najbardziej tradycyjna, dokonywana przez przełożonego w relacji 1-1.
- Ocena 180° – typ tzw. oceny wieloźródłowej, w której liczą się dwie perspektywy: przełożonego i samego pracownika.
- Ocena 270° – do oceny pod uwagę bierze się opinię trzech stron: przełożonego, współpracowników oraz osoby ocenianej.
- Ocena 360° – to poziom, który dotyczy osób na wyższych stanowiskach (np. menedżerów czy kierowników). Bierze się tu pod uwagę opinię czterech stron: przełożonego, współpracowników, podwładnych i osoby ocenianej.
Wszystkie te rodzaje posiadają swoje mocne strony i warto dopasować je do konkretnej sytuacji oraz potrzeb organizacji.
Dlaczego automatyzacja ocen okresowych to dobry pomysł?
O ile przeprowadzanie oceny okresowej jest ważne i potrzebne, o tyle bardzo często bywa procesem problematycznym. Dlaczego? Ocena pracowników jest delikatnym, trudnym i dość żmudnym zadaniem, które staje się szczególnie czasochłonne i skomplikowane w przypadku organizacji o rozbudowanych strukturach i dużej liczbie pracowników.
Na szczęście z pomocą przychodzą nam współczesne technologie i zaawansowane programy, które pozwalają na automatyzację procesu ocen okresowych. Jakie korzyści umożliwiają? Przede wszystkim – oszczędność czasu. Ręczne zarządzanie procesem oceny trwa bardzo długo i jest często nieskuteczne. Wymaga zbierania danych w plikach, dokumentach i formularzach, które następnie należy wprowadzić do wspólnej bazy.
Dzięki automatyzacji tego procesu konieczność rozsyłania, drukowania, podpisywania i skanowania dokumentów zostaje wyeliminowana. Nie musimy przekazywać formularzy do konkretnych pracowników ani osób, których opinię chcemy uzyskać, gdyż zapytania i są przesyłane automatycznie do osób oznaczonych w systemie. Dzięki temu ocena pracownika przez Dział Administracji, HR i współpracowników jest bardzo szybka, prosta i intuicyjna.
Automatyzacja ocen okresowych – narzędzia
Jakie narzędzia zajmują się automatyczną oceną pracowników? Służą do tego m.in. programy takie jak HRM Productive 24 czy moduł Emplo. Bardzo kompleksowo tematem tym zajmuje się system SkillBox, który pozwala spojrzeć na pracownika w sposób całościowy. SkillBox ocenia kompetencje miękkie, zweryfikuje postępy i nabyte umiejętności, wyznacza oraz weryfikuje cele, a także pomaga ustalić dalsze ścieżki rozwoju.
System posiada rozbudowany moduł raportowy, który zawiera m.in. porównanie organizacji lub pracowników w wybranych okresach, analizę potrzeb szkoleniowych, raport wspierający rekrutacje wewnętrzne oraz symulator decyzji personalnych, gdzie można zweryfikować czy pracownik, np. w wyniku awansu, będzie spełniać wymagany profil kompetencyjny.
SkillBox umożliwia ocenę w modelu 90 i 180 stopni, wraz z zestawami kompetencji dla różnych środowisk. Zapewnia przy tym wsparcie w postaci rejestrowania pozytywnych i negatywnych zdarzeń pracowników oraz wizualizację kompetencji zespołu w formie Matrycy Kompetencji oraz raportów. Pozwala na dodawanie dowolnych pytań, lecz udostępnia przy tym bibliotekę 17 kluczowych kompetencji i 76 wskaźników wraz z opisami behawioralnymi dostępna w systemie.
SkillBox, podobnie jak inne tego typu narzędzia, ułatwia proces oceny pracowników dla każdej strony zaangażowanej w jego przeprowadzenie. To ważne, bo pozwala pracodawcy skupić się na tym, co naprawdę ważne – czyli na wynikach tej oceny. Zamiast poświęcać czas i środki na przygotowywanie samego systemu, osoby odpowiedzialne za zarządzanie HR-ami mogą skoncentrować się na wyciąganiu wniosków i usprawnianiu działań zespołu.
Współczesne technologie pozwalają na szybsze i łatwiejsze przeprowadzanie okres ocenowych. Skorzystaj ze wspomnianych narzędzi, które pomogą Ci zmierzyć rozwój pracowników w dokładniejszy i sprawniejszy sposób.
Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.
Odwiedź nas na:
Mamy dla Ciebie prezent!
Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.