13-12-2021

Trendy w HR – Jakie zmiany nastąpią w 2022 roku?


Trendy w HR – Jakich zmian możemy spodziewać się w 2022 roku?

Rynek pracy nieustannie się zmienia. W ostatnich latach olbrzymi wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw miała globalna pandemia, postępująca digitalizacja oraz zmiany socjoekonomiczne. Rok 2022 będzie nie mniej dynamiczny. Według prognoz w Polsce spadnie stopa bezrobocia, ale wciąż będziemy zmagać się z niepewną sytuacją epidemiologiczną. Oznacza to konieczność zmian w rekrutacji oraz sposobów motywacji pracowników. Jakie elementy będą kluczowe w kształtowaniu się środowiska pracy w 2022 roku?

Kultura dialogu wewnątrz firmy

Istotne jest wypracowanie kanału komunikacji pomiędzy działem HR, zarządem przedsiębiorstwa i pracownikami. Pracownicy pragną, aby wartości firmy były spójne z ich własnymi. Dlatego nowym wyzwaniem dla działów HR powinno być stworzenie takiego środowiska pracy, jakie będzie atrakcyjne dla potencjalnych nowych kadr pracowniczych. Dla Millenialsów oraz Generacji Z liczy się prośrodowiskowe nastawienie firmy oraz jej śmiały głos w kwestiach społecznych. W ten sposób łatwiej jest im się utożsamić z firmą oraz czuć dumę z przynależności do danego miejsca pracy. Pracownicy chcą mieć także coś do powiedzenia w kwestii oferowanych im benefitów pracowych – jak pokazują ostatnie badania, to nie owocowe czwartki, a możliwość pracy zdalnej czy elastycznych godzin pracy, stanowią największą pozapłacową motywację.

Diversity & Inclusion

Rośnie świadomość społeczna, a wraz z nią nacisk na inkluzywne środowisko pracy, z wyrównanymi szansami rozwoju. Warto sprawdzić, czy na pewno przebieg rozmowy kwalifikacyjnej w naszym przedsiębiorstwie jest ustandaryzowany, a także przeprowadzić ankiety, aby sprawdzić, czy pracownicy niezależnie od płci czy narodowości czują się odpowiednio usatysfakcjonowani, dostrzeżeni, równo traktowani.

Stress management

Ważną rzeczą jest budowanie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego w firmie. Obecnie coraz częściej i głośniej mówi się o zdrowiu psychicznym. Szacuje się, że około miliarda osób na całym świecie zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, a pandemia tylko pogłębiła lęki, stres oraz depresje wśród milionów osób. Coraz więcej pracowników odchodzi z pracy z powodów związanych ze zdrowiem psychicznym, w tym tych spowodowanych czynnikami w miejscu pracy, jak nadmierny stres. Przez problemy natury zdrowia psychicznego z pracy odeszło aż 68% millenialsów i 81% przedstawicieli pokolenia Z. Istotnym benefitem w firmach mogą więc być darmowe konsultacje z psychologiem czy szkolenia z radzenia sobie ze stresem. Wsparcie pracownika to jeden z kluczowych elementów, na który powinny postawić działy HR w 2022.

Digitalizacja

Oczywiście, nieustająco rozwijającym się trendem jest pełna digitalizacja. W 2022 roku wprowadzona zostanie większa ilość rozwiązań technologicznych i specjalistycznego oprogramowania, które pozwala na przeprowadzanie analiz, raportowanie, zdalne zarządzanie firmą czy też bardziej zautomatyzowaną rekrutację pracowników. Digitalizacja dotyczy również pracy zdalnej czy pracy hybrydowej. Jest to model, który stosuje obecnie wiele firm i który wymusza na nas redefiniowanie sposobu wynagradzania i motywowania pracowników do pracy. Warto przemyśleć system szkoleń oraz ścieżki rozwoju, jakie czekają na pracownika pracującego w większości z domu.

Skupienie się na talentach i rozwoju umiejętności/kompetencji pracowników

Stale zmieniający się krajobraz technologiczny wymaga od firm dużej elastyczności, a od pracowników – szybkiego nabywania nowych kwalifikacji oraz umiejętności. Warto postawić na szkolenia odbywające się w firmie i gwarantujące pracownikom możliwość poszerzania swoich możliwości. Dzięki temu wpłyniesz na zaangażowanie pracowników, ich satysfakcję z wykonywanej pracy, a to oni są twarzą i filarem Twojej firmy. Zapewnienie możliwości szkoleń przyciągnie także do rekrutacji osoby, które są ambitne i chcą się rozwijać. Rozwój pracowników to sytuacja win-win. To nie tylko trend w roku 2022, ale i stałe zjawisko, pomagające rozwinąć się przedsiębiorstwom.

Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.

Odwiedź nas na:

Facebook

LinekdIn

TikTok

YouTube

Mamy dla Ciebie prezent!

Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.