04-05-2022

Kompetencje idą na urlop.


Które kompetencje idą na urlop?

Powoli zbliża się czas urlopowy. Przez pandemię musieliśmy zrezygnować m.in z wyjazdów – ale teraz mamy zielone światło i już w głowach układamy listę rzeczy do zapakowania.

Niestety dla wielu pracodawców jak i pracowników ten czas kojarzy się  ze stresem, ponieważ urlopy trzeba zaplanować tak, żeby pomimo nieobecności pracownika zadania były wykonywane na jak najwyższym poziomie.

Zdarza się również, że pracownicy (szczególnie ci na wyższych lub specjalistycznych stanowiskach, posiadający większe kompetencje) z uwagi na odpowiedzialność jaką maja na danym stanowisku nie chcą iść na urlop – w myśl zasady „beze mnie nie dadzą sobie rady”. Więc wolą wykorzystać „długie weekendy”, „pomosty” czy „przerwy świąteczne” na odpoczynek. To z kolei tak naprawdę nie daje im czasu by wypocząć co może doprowadzić do wypalenia zawodowego i rezygnacji z pracy.

Jak więc efektywnie zaplanować urlopy, żeby mieć pewność, że każde stanowisko będzie miało zastępstwo i  wskutek urlopu pracownika nie powstanie luka kompetencyjna?

SkillBox24 daje możliwość przejrzystego kontrolowania poziomu umiejętności w organizacji. Dzięki Matrycy Kompetencji przełożony ma wgląd w kompetencje i kwalifikacje pracowników, co daje możliwość weryfikacji czy podczas urlopu pracownika są osoby, które posiadają równorzędne kompetencje i będą w stanie jego zastąpić.. Dodatkowo, system zapewnia możliwość zaplanowania ścieżki rozwoju pracowników tak, by mieć pewność, że na każdym poziomie w organizacji jest wystarczająca ilość pracowników z odpowiednimi kompetencjami.

Dzięki systemowemu wsparciu  zarówno pracownik jak i pracodawca mogą udać się na zasłużony urlop wiedząc, że ich obowiązki są wykonywane przez kompetentne i przeszkolone osoby.

Pamiętajmy, że urlop to przede wszystkim czas na wypoczynek i regenerację sił. Spędźmy go więc tak, aby wrócić z dużym zapasem energii i wspomnieniami na całe życie 😊

Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.

Odwiedź nas na:

Facebook

LinekdIn

TikTok

YouTube

Mamy dla Ciebie prezent!

Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.