20-01-2022

Reskilling i upskilling – współczesne podejście do rozwoju pracowników


Rozwój nowych umiejętności u pracowników najczęściej kojarzony jest z nabyciem kompetencji twardych. Wiele osób, błędnie zresztą, uważa, że to właśnie one są najważniejsze dla rozwoju przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że kompetencje miękkie są równie ważne, a kluczem do sukcesu jest równowaga pomiędzy różnymi typami kompetencji. W tym artykule opiszemy, czym są reskilling oraz upskilling.

Czym charakteryzuje się współczesne podejście pracodawców do rozwoju swoich pracowników?

Rozwój nowych umiejętności u pracowników najczęściej kojarzony jest z nabyciem kompetencji twardych. Wiele osób, błędnie zresztą, uważa, że to właśnie one są najważniejsze dla rozwoju przedsiębiorstwa. Niemniej jednak kompetencje miękkie są równie ważne – kluczem do sukcesu jest równowaga. Świat zmienia się w zastraszająco szybkim tempie. Ostatnie dwa lata są tego szczególnym dowodem. Nowe technologie rozwijają się w tempie szybszym, niż kiedykolwiek wcześniej, w związku z czym my, ludzie musimy za nimi nadążać. Rozwiązania technologiczne mogą zastąpić człowieka pod względem wybranych twardych kompetencji, niemniej jednak nie ma możliwości zastąpienia pracowników w zakresie kompetencji miękkich. Z tego właśnie powodu należy dbać o rozwój obu typów kompetencji u pracowników.

Reskilling 

Nauka nowych umiejętności w celu przygotowania pracownika do objęcia nowego stanowiska w firmie to reskilling. Taka sytuacja występuje wtedy, gdy np. w organizacji pojawią się nowe technologie ułatwiające funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, ale pracownicy nie umieją się nimi posługiwać. Innym przykładem może być przypadek, w którym firma stosuje reskilling w celu przyuczenia pracownika, który wrócił po długiej przerwie, do zmian, które wystąpiły w firmie pod jego nieobecność. Należy pamiętać, że wielu dobrych i zaangażowanych specjalistów odchodzi ze swojego stanowiska lub firmy wyłącznie z powodu braku rozwoju. W takich sytuacjach firma może wspomóc się procesem reskillingu, by wyposażyć taką osobę w nowe umiejętności, aby ten mógł zająć inne stanowisko w firmie.

Upskilling 

Upskilling polega na sytuacji, w której przedsiębiorstwo i kadra menadżerska koncentrują się na umiejętnościach i kompetencjach, które pracownik już posiada oraz doskonaleniu ich. Takie działanie pomoże w ciągłej specjalizacji pracownika w konkretnych obszarach i pomoże mu awansować na wyższe stanowiska, np. ze stanowiska juniorskiego na seniorskie. Upskilling niesie korzyści zarówno dla pracownika – może on awansować, dostać podwyżkę oraz doskonalić swoje umiejętności, jak i pracodawcy – firma zyskuje lepiej wyspecjalizowanego pracownika, który będzie w stanie przynieść firmie wiele korzyści.

Jaką rolę pełnią działy HR?

To właśnie działy HR pełnią ogromną rolę w przypadku zarówno upskilling-u, jak i reskilling-u. W obu przypadkach wiele firm nie zadaje sobie już pytania, czy należy szkolić swoich pracowników, ale zastanawia się natomiast jak robić to skutecznie . Każdy z pracowników jest indywidualną osobą, której potrzeby oraz tempo uczenia się mogą się różnic w porównaniu z innymi jednostkami. To w obowiązkach działu HR leży analiza oraz zapewnienie każdemu pracownikowi dopasowanej ścieżki rozwoju oraz identyfikowanie bieżących potrzeb. Oprócz tego dział HR musi być również przygotowany na zmiany w strategiach szkoleniowych, które pojawiają się na bieżąco. Osoby pracujące w tym dziale również powinny się doskonalić i szkolić, ponieważ w tym dziale również mają miejsce częste oraz dynamiczne zmiany.

Dyrektor każdego przedsiębiorstwa powinien pamiętać, że zarówno reskilling, jak i upskilling pracowników są ważnymi procesami w każdej firmie. Należy jednak pamiętać, że przed  każdą firmą stoją  inne wyzwania, więc to, jaką formę rozwoju wybierzemy, jest zależne od typu prowadzonej działalności. Dbając o rozwój pracowników każde przedsiębiorstwo jest w stanie zbudować przewagę na rynku.

Matryca Kompetencji Skillbox to narzędzie, które może stać się Twoją prawą ręką przy rozwoju Twoich pracowników – Przetestuj ją bezpłatnie klikając TUTAJ.

Odwiedź nas na:

Facebook

LinekdIn

TikTok

YouTube

Mamy dla Ciebie prezent!

Testuj zarządzanie kapitałem ludzkim z profesjonalną Matrycą Kompetencji w arkuszu kalkulacyjnym.